TDA1514A Mono Amplifier
Components
1. 1×TDA1514A IC.
2. 2×20KΩ resistor 1/4W.
3. 1×470KΩ resistor 1/4W.
4. 1×680Ω resistor 1/4W.
5. 1×82Ω resistor 1/4W.
6. 1×150Ω resistor 1/4W.
7. 1×3.3Ω resistor 1/4W.
8. 2×0.47uF(474) capacitor 50V.
9. 1×220pF(221) capacitor 50V.
10. 1×22nF(223) capacitor 50V.
11. 2×0.1uF(104) capacitor 50V.
12. 1×3.3uF capacitor 50V.
13. 1×220uF capacitor 25V.
14. 1×47uF capacitor 25V.
15. 1×1uF capacitor 25V.
16. 2×4700uF capacitor 50V.
17. 1×2 pin XHB connector base 2.54 mm.
18. 1×2 Pin screw terminal.
19. 1×3 Pin screw terminal.
20. 1×Bridge rectifier GBU808.
Hello Friends, in this post I make a 50W mono amplifier using TDA1514A IC. This is a class AB amplifier. Which can deliver up to 50W RMS output at 8Ω ±27V, Test frequency 1khz. This IC is especially designed for High-End Stereo TVs, for its low noise distortion.
TDA1514A Mono Amplifier
BUY NOW- Comments(0)
- Likes(0)
- 0 USER VOTES
- YOUR VOTE 0.00 0.00
- 1
More by Mriganka Majumdar
Speaker Protection 4KW
Components1. 3×10KΩ resistor 1/4W.2. 1×39KΩ resistor 1/4W.3. 2×1KΩ resistor 1/4W.4. 5×1N4007 Diode.5...
40KuF Power Supply
Components1. 1×680Ω resistor 1/4W. 2. 4×Diode 1N4007. 3. 3×2 pin XHB connector 2.54 mm. 4. 1×7805 +V...
400W Mono Amplifier